Sztuki nie da się opisać za pomocą konkretnej definicji. Mówimy że sztuka to rodzaj rzemiosło, które jest uprawiane przez artystów. Tych z kolei jest wielu, tak samo jak form dzieł, które tworzą. Można z kolei podzielić funkcje jakie sztuka pełni.
Pierwszą z nich jest funkcja estetyczna. Dzieło zmusza odbiorcę do przeżywania pewnych emocji, w tym do poczucia wrażliwości na piękno. Artysta może także za pomocą swych tworów przekazywać pewne myśli, dzięki czemu mamy podział na funkcję komunikacyjną. Sztuka może bawić i uczyć, czego najlepszym dowodem jest, to że za jej pomocą przekazywać można pewne wzorce, normy zachowań a także móc zrelaksować się, nawet poprzez bezpośrednią formę uczestnictwa odbiorcy w tworzeniu sztuki. Bardzo często sztuka posiada symbolikę religijną, wzorowaną motywami pochodzącymi z różnych wierzeń. Jeżeli uznamy za sztukę takie formy leczenia jak choreoterapia czyli leczenie tańcem lub muzykoterapia, pełni wtedy ona rolę pomocnicza w poprawie zdrowia na przykład psychicznego danego pacjenta. Sztuka pomogą w integracji danym narodom i kulturom przypisując im charakterystyczne dla nich dzieła, motywy i wzorce.
Jak widać pojęcie sztuki ie ogranicza się jedynie do zbioru dzieł w muzeum, gdyż pełni ona naprawdę przeróżne funkcje o odmiennym charakterze.

Brak komentarzy »

No comments yet.

RSS feed for comments on this post. TrackBack URL

Leave a comment

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.